Dofinansowanie z PUP na zatrudnienie pracownika

0
377

Rząd ma wiele możliwości walki z bezrobociem. Jednym z takim narzędzi jest oferowane przez Powiatowe Urzędy Pracy specjalne dofinansowanie dla pracodawców za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Dofinansowanie to polega na częściowej refundacji kosztów ponoszonych przez firmę, niezbędnych do zatrudnienia nowego pracownika. W całościowym rozrachunku kwoty te są całkiem spore. Urzędy Pracy w większych miastach przeznaczają rocznie miliony złotych na refundację kosztów zatrudnienia osób bezrobotnych.

Refundowanie składek i wynagrodzeń

Refundowanie składek i wynagrodzeńJest to najpopularniejsza forma pomocy z której korzystają pracodawcy. Ten konkretny model zakłada refundację wynagrodzeń i składek społecznych dla zatrudnionych osób, które nie przekroczyły 30. roku życia. Schemat działania jest prosty. Przez rok pracodawca otrzymuje zwrot w wysokości najniższego wynagrodzenia. W zamian zobowiązany jest to zatrudnienia pracownika przez kolejny rok samemu opłacając już wszystkie składki i elementy wynagrodzenia. Dzięki tej formie pomocy, bezrobotny ma pewność stabilnego zatrudnienia przez minimum 24 miesiące. Pracodawcy chętnie korzystają z tej formy refundacji.

Bon zatrudnieniowy

Podobnym sposobem refundacji części kosztów jest tzw. bon zatrudnieniowy. W tym modelu pracodawca deklaruje zatrudnienie bezrobotnego na okres 18 miesięcy. Korzystając z bonu zatrudnieniowego Urząd Pracy zwróci pracodawcy część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne za okres 12 miesięcy. Pozostałe 6 miesięcy pracodawca musi opłacić samodzielnie z własnych środków. Ten model dofinansowania gwarantuje bezrobotnemu stabilne zatrudnienie przez minimum 18 miesięcy. Dotyczy on również bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne

Dla pracodawców zatrudniających bezrobotnych do lat 30, dla których owa praca jest pierwszym zatrudnieniem w życiu Urzędy Pracy przygotowały ofertę polegającą na refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Refundacja ta jest aktywna przez rok czasu, jednak kwota nie może być wyższa niż połowa aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Po upływie okresu refundacji pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika jeszcze przez minimum pół roku. Ten sposób refundacji nie jest jednak zbyt popularny wśród pracodawców i niewielu z nich się na to decyduje.

Artykuł napisany we współpracy z
planujbiznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj