Kupujesz apartament od dewelopera — zobacz, o czym musisz pamiętać?

0
340
Kupujesz apartament od dewelopera — zobacz, o czym musisz pamiętać?

Kupno apartamentu to spory wydatek, dlatego taka decyzja powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Przed podpisaniem umowy, należy sprawdzić nie tylko samą nieruchomość, lecz również dewelopera oraz kwestie finansowo-prawne. Jeśli więc kupujesz apartament od dewelopera, zobacz, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.

Apartament w Poznaniu – jaką lokalizację wybrać?

Kupując apartament lub mieszkanie, warto się przyjrzeć nie tylko samej nieruchomości, lecz również okolicy, w której jest ona położona. Będzie to miało wpływ na codzienne funkcjonowanie wszystkich jego mieszkańców. Wybierając jedno z osiedli Poznania, warto zwrócić uwagę na dzielnicę, w jakiej się znajduje, odległość od centrum, połączenia komunikacyjne, czy też infrastrukturę znajdującą się w najbliższej okolicy.

Luksusowe apartamenty w eleganckiej dzielnicy Sołacz https://villesolackie.pl/ oferuje firma Agrobex. To komfortowe nieruchomości w prestiżowej dzielnicy Poznania, położonej niedaleko ścisłego centrum miasta. Duży metraż i przemyślany plan wnętrza zapewnią wygodę wszystkim jego mieszkańcom zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Dodatkową zaletą kompleksu Villi Sołackich to kameralna zabudowa, otoczona zielenią, zlokalizowana przy pięknym parku. Mieszkańcy apartamentów mogą korzystać z takich udogodnień jak: klimatyzacja, centralny odkurzacz, system alarmowy, strefa fitness, czy pomoc techniczna.

Jeśli już znalazłeś swoje wymarzone miejsce do życia, zobacz, co warto sprawdzić, przy załatwianiu formalności.

Zanim podpiszesz umowę – sprawdź, dewelopera

Wybierając ofertę, trzeba nie tylko dokładnie sprawdzić kupowaną nieruchomość, ale również dewelopera. By to zrobić, pamiętaj o 4 podstawowych krokach.

  1. Sprawdź dane dewelopera – NIP, Regon, siedzibę. W Internecie znajdziesz również informacje, czy jest to duża korporacja, czy mała firma rodzinna, kto zasiada w zarządzie, oraz czy były lub są prowadzone sprawy sądowe, lub upadłościowe.
  2. Przejrzyj historię firmy i zrealizowane już projekty. Dzięki temu będziesz mógł się zapoznać z istniejącymi już inwestycjami. Najlepiej pojechać na wybrane osiedle i przyjrzeć się osobiście powstałemu projektowi. Jeśli apartament lub mieszkanie, które chcesz kupić, jest kolejnym etapem budowy, warto wybrać się na miejsce budowy i obejrzeć już istniejące obiekty.
  3. Zobacz, czy deweloper należy do PZFD, czyli Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Firmy członkowskie muszą udokumentować swoją historię oraz stabilną sytuację na rynku. Stanowi to również poświadczenie stosowania dobrych praktyk w stosunku do klientów.
  4. Sprawdź, czy firma posiada odznaczenie i nagrody za swoją działalność. Choć nie jest to najważniejsze, jednak świadczą o jakości oferowanych usług.

O co warto zapytać, kupując apartament od dewelopera?

Wybierasz się na spotkanie z deweloperem? O to parę istotnych pytań, które należy zadać przed kupnem apartamentu.

Przed podpisaniem umowy, deweloper ma obowiązek przedstawić Tobie dokument tzw. prospekt informacyjny o nieruchomości. Jest to główne, źródło informacji na jej temat, oraz samym wykonawcy. Prospekt powinien informować:

  • Czy deweloper posiada pozwolenie na budowę;
  • Jaki jest sposób finansowania;
  • Jak będzie wyglądać zagospodarowanie terenu wokół budynków oraz osiedla.

O co jeszcze warto dopytać?

  • Czy jest planowana zmiana sposobu finansowania inwestycji?
  • Na jakie i ile etapów, jest podzielona inwestycja?
  • Jaki będzie standard wykończenia?
  • Jak wyglądają plany i rzuty kupowanego lokalu.

Czy cena nieruchomości może się zmienić po podpisaniu umowy?

Zakup apartamentu lub mieszkania to dla większości ogromny wydatek i kredyt na długie lata. Dlatego należy dokładnie przeanalizować kwestie finansowe i sprawdzić dane w umowie, by nie spotkać się z przykrą niespodzianką.

Waloryzacja ceny zakupy apartamentu lub mieszkania – to wpis w większości umów kupna nieruchomości. Wiąże się z faktem, że budowa nieruchomości trwa zazwyczaj kilka lat, a powyższy zapis ma chronić dewelopera przed wzrostem ceny np. w wyniku wzrostu inflacji, czy podniesienia stawek podatkowych. Taki zapis pojawia się w umowach różnych deweloperów, warto jednak pamiętać, by przepis był tak sformułowany, by działał w obie strony. Oznacza to, że w razie obniżenia kosztów, cena mieszkania spadnie. Deweloper powinien również umożliwić rezygnację z zakupu inwestycji, bez konieczności płacenia kary.

Warto również podkreślić, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów negatywnie ocenia takie nawyki. Nie każda firma deweloperska więc stosuje takie rozwiązania.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here