Ile kosztuje rozwód?

0
672

Sprawa o rozwód wiąże się z koniecznością poniesienia różnych kosztów. W zależności od przypadku, sumy mogą się istotnie różnić. Z tego artykułu dowiesz się jak mogą kształtować się koszty związane z założeniem sprawy o rozwód oraz od czego one zależą.

Sprawa o rozwód wiąże się z koniecznością poniesienia różnych kosztów. W zależności od przypadku, sumy mogą się istotnie różnić. Z tego artykułu dowiesz się jak mogą kształtować się koszty związane z założeniem sprawy o rozwód oraz od czego one zależą.

Opłata od pozwu o rozwód

Podstawowym wydatkiem jest opłata od pozwu w sprawie o rozwód. Obecnie wynosi ona 600 zł. Można ją uiścić w znakach opłaty sądowej, który można kupić w siedzibie sądu lub przez Internet. Opłatę od pozwu można wnieść również przelewem na rachunek właściwego sądu okręgowego, który będzie rozstrzygał sprawę.

W toku sprawy mogą pojawić się również inne koszty sądowe, w tym np. opłaty od wniosku o uzasadnienie postanowienia lub wyroku, które wynoszą po 100 zł. Ponadto, strona niezadowolona z wyroku zapadłego w pierwszej instancji może wnieść apelację, która również podlega opłacie (w wysokości 600 zł, jednak należy od niej odjąć zapłacone uprzednio 100 zł tytułem wniosku o uzasadnienie orzeczenia).

Opłaty administracyjne

Do pozwu o rozwód należy załączyć odpis skrócony aktu małżeństwa stron oraz, jeśli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, odpisy skrócone ich aktów urodzenia. Każdy taki odpis można pobrać w urzędzie stanu cywilnego i podlega opłacie po 22 zł.

Wynagrodzenie adwokata

Chociaż korzystanie z pomocy prawnika nie jest obowiązkowe, to coraz więcej osób decyduje się na wsparcie, jakiego może udzielić adwokat rozwodowy. Należy zatem liczyć się z koniecznością poniesienia jego honorarium. Zgodnie z ustawą Prawo o adwokaturze, kwestie wynagrodzenia reguluje każdorazowo indywidualna umowa z klientem, nie istnieje zaś obowiązujący powszechnie cennik. Cennik adwokata zależy od: miasta będącego siedzibą adwokata, zawiłości sprawy czy szacowanego nakładu niezbędnej pracy. Na ogół zaczynają się one od około 2000 zł, ale przykładowo w Warszawie mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy.

Adwokaci przyjmują różne modele rozliczeń z klientami. Część z nich pobiera wynagrodzenie za całą sprawę z góry, inni natomiast rozliczają się m.in. na podstawie ilości kolejnych rozpraw lub konkretnych podejmowanych czynności. Umowa z prawnikiem może również przewidywać dodatkowe wynagrodzenie płatne po zakończeniu sprawy, tzw. success fee, zależne od osiągniętego rezultatu. Z uwagi na to, że honorarium adwokata to najpoważniejszy wydatek w sprawie o rozwód, zawsze warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość jego podzielenia na raty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj