Jak wygląda kariera w policji

0
319
Jak wygląda kariera w policji

Wielu młodym osobom marzy się praca w służbach mundurowych i zastanawiają się one, jak wygląda kariera w policji. Sprzyja temu fakt, że funkcjonariusze mogą liczyć na pewne przywileje, a obecnie wśród policjantów jest deficyt i brakuje pracowników. O karierze w policji narosło wiele mitów, tu opiszemy, jak przebiega ścieżka awansu i jakie są zarobki funkcjonariuszy.

Jak wygląda praca w policji

Na początek warto zauważyć, że aby pracować w policji, należy mieć nieposzlakowaną opinię, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem, a także posiadać wykształcenie co najmniej średnie. Trzeba także przejść badanie lekarskie, psychologiczne oraz zaliczyć test sprawnościowy.

Na początku osoba wstępująca do policji jest kursantem. Przebywa na obozie szkoleniowym dla policjantów. Zarabia wtedy około 2000 zł netto miesięcznie, mając zagwarantowane zakwaterowanie i wyżywienie.

Kolejne stopnie na drodze kariery to policjant, referent, dzielnicowy, detektyw, dyżurny, kierownik referatu, zastępca naczelnika wydziału, ekspert, komendant powiatowy, komendant wojewódzki, zastępca komendanta głównego oraz komendant główny.

Zarobki na stopniach kariery zawodowej zależą od kilku czynników. Policjanci każdego szczebla otrzymują wynagrodzenie podstawowe, dodatek stażowy oraz dodatek służbowy/funkcyjny. Do tego dochodzi także dodatek za stopień, 13-pensja.

Ile zarabia policjant?

Ile zarabia policjant?Przechodząc do konkretów, średnie miesięczne wynagrodzenie, biorąc pod uwagę wszystkie dodatki, w II stopniu zaszeregowania wynoszą ok. 2900 zł na rękę miesięcznie. Referenci zarabiają średnio ok. 3200 zł netto w każdym miesiącu. Kontrolerzy ruchu drogowego i dzielnicowi mogą liczyć na zarobek rzędu 3500 zł. Detektywi zarabiają blisko 3800 zł miesięcznie.

Najwięcej zarabiają w policji komendanci. Przykładowo, komendant miejski lub komendant rejonowy policji może liczyć na kwotę ponad 7000 zł co miesiąc. Komendanci wojewódzcy zarabiają blisko 10 000 zł miesięcznie, a komendant główny 15 000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj