Wynajmujący nie płaci czynszu – jakie są Twoje prawa jako właściciela lokalu?

0
429
Wynajmujący nie płaci czynszu – jakie są Twoje prawa jako właściciela lokalu?

Prawo najemców, a prawa właścicieli

Wydaje się, że mając mieszkanie na własność i wynajmując je danej osobie nadal można o swoim lokum decydować. Ale okazuje się, że sytuacja nie jest kolorowa, bo gdy wynajmujący przestaje płacić czynsz bądź też inne rachunki to niejako Ty jako właściciel musisz je przejąć, bo inaczej to Twój dług będzie rosnąć. Naturalną koleją rzeczy wydaje się być wyrzucenie niepłacącego lokatora, bo w końcu skoro nie płaci to powinien się wynieść. Ale i tu prawo broni najemców- oszustów, a nie właścicieli. Jeżeli Ty jako właściciel wszedłbyś do swojego mieszkania żądając wyprowadzenia się uporczywego najemcy to naruszysz mir domowy i jeżeli zostanie wezwana policja, to Ty zostaniesz ukarany. Możesz jedynie walczyć w sądzie i tutaj przyda się pomoc adwokata, który będzie reprezentował Twoje interesy. Jednak nie masz co marzyć, że niepłacący najmujący szybko się wyniesie, bo musi zostać przeprowadzona eksmisja, a to z kolei może trwać, gdyż od 1 listopada do 31 marca, czyli przez kolejne miesiące nie tylko nie będziesz zarabiać na wynajmie, ale także będziesz musiał płacić za wynajmującego czynsz i rachunki, bo inaczej długi będą na Twoim koncie.

Jak walczyć o zwrot długów?

Niepłacący lokator może doprowadzić do tego, że sam zaczniesz mieć długi. Oczywiście masz prawo żądać zwrotu środków, lecz sprawa musi odbyć się w sądzie. Dopiero po uprawomocnieniu wyroku można przeprowadzić egzekucję komorniczą. Ale może się okazać, że będzie ona nieskuteczna. Walka o odszkodowanie może być i często jest trudna i długa, ale są sprawy, które zakończyły się odzyskaniem zaległych pieniędzy czy wypłaceniem odszkodowania. Jeżeli jesteś zdecydowany podjąć walkę o swoje pieniądze, to pamiętaj, aby znaleźć adwokata, który posiada doświadczenie w tego typu sprawach. Możemy Ci polecić kancelarię Kopko, aby dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę 

Eksmisja matki z dziećmi – czy można usunąć niepłacącą lokatorkę?

Wielu właścicieli mieszkań wynajmowało swoje lokale rodzinom, bo wydawało im się, że skoro ma się dzieci to raczej jest się odpowiedzialnym, co oznacza, że tacy lokatorzy będą płacić. A to błąd! Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie można wynajmować rodzinom mieszkań, ale warto wiedzieć, z czym to się wiąże, jeżeli tacy lokatorzy nie będą płacić czynszu. Otóż matki z dziećmi nie można eksmitować, nawet jeżeli ma duże długi. Takim rodzinom najpierw trzeba zapewnić lokum zastępcze, a tych jak wiadomo w Polsce jest deficyt. Co oznacza, że jeżeli tacy lokatorzy przestaną płacić, Twoje długi będą rosnąć. Oczywiście to zrozumiałe, że trzeba chronić dzieci, bo przecież one nie są niczemu winne, ale trzeba też spojrzeć w drugą stronę, wszak właściciel mieszkania też może mieć dzieci i one z tego powodu mogą cierpieć, a swoją drogą jeżeli coś należy do kogoś, to dlaczego w imię dobra obcej mu osoby on sam ma płacić za nieswoje błędy.

Problemy z wynajemcami

Problemów z wynajemcami jest wiele. Nie tylko nie płacą czynszu czy wynajmu, ale niestety często zdarza się, że mieszkanie, które wynajmowali, po opuszczeniu jest w ruinie. I znowu walka o odszkodowanie musi odbyć się w sądzie, a więc czeka Was pisanie pozwu, zbieranie kwitów, a na końcu może się okazać, że egzekucja komornicza nie może zostać wykonana. Niestety wynajmujący kradną, na szczęście nie wszyscy, ale jest wiele sytuacji, gdy z mieszkania znikają wszelkie sprzęty.

Wynajmowanie mieszkania jest ryzykowne, bo to swoista ruletka i trzeba mieć nadzieje, że trafi się na osoby uczciwe. Trudno się też dziwić, że coraz więcej właścicieli mieszkań pod wynajem nie chcą wynajmować ich matkom z dziećmi, ale jeżeli ktoś raz poniesie spore koszty przez nieuczciwych lokatorów to zrozumiałe, że tego błędu więcej nie popełni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj