Jak wybrać najlepszą pompę ciepła dla swojego domu?

0
251
Jak wybrać najlepszą pompę ciepła dla swojego domu?

Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w jakimkolwiek domu bez ogrzewania zimą i bez stałego dostępu do ciepłej wody. Dom ogrzewać można na różne sposoby, a jednym z nich jest wykorzystanie pompy ciepła. Co ważne, urządzenie to latem służyć może także o chłodzenia pomieszczeń, co sprawia, że jest urządzeniem uniwersalnym. Dziś na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Czym zatem należy się kierować, wybierając konkretny model?

Jak działa pompa dzieła?

Pompa ciepła jest urządzeniem służącym do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Jak jednak wspomniano, może być ona również wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń. Do swojego działania pompa ciepła wykorzystuje naturalne źródła energii. Dostępne na rynku urządzenia różnią się m.in. tym z jakiego naturalnego źródła ciepła korzystają. Pozwala to na dobór takiej pompy, która najlepiej odpowiadać będzie na indywidualne potrzeby i możliwości. Niezależnie jednak od modelu pompy ciepła, każda z nich wyposażona jest w trzy oddzielne obiegi. Mowa tu o obiegu solanki, czynnika chłodniczego oraz o obiegu grzewczym. Obieg solanki pobiera energię, a następnie przekazuje ją za pośrednictwem parowacza do obiegu czynnika chłodniczego. Tam dochodzi do wzrostu temperatury pobranej energii, która następnie przekazywana jest do obiegu grzewczego i w ten sposób wykorzystywana może być do ogrzewania domu i wody.

Jakie źródła energii?

Wspomniano już, że pompy dzieła wykorzystują różne źródła energii naturalnej. Mowa tutaj o energii pozyskiwanej z powietrza, z gruntu oraz z wody. Decydując się na pompę ciepła pobierająca energię z powietrza, pamiętać trzeba, że w Polsce temperatura powietrza często ulega zmianie. Jednak zaletą takiego modelu pompy jest to, że może być on co stosowany praktycznie wszędzie. Wynika to z tego, że wiatr wieje przecież wszędzie. Jeśli chodzi o pompę ciepła pobierającą energię z gruntu, to jest to urządzenie dziś wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Pompy gruntowe są bowiem bardzo dobrze dopasowane do panujących w Polsce warunków atmosferycznych. Poza tym taka pompa pobiera energię na stałym poziomie. Z kolei pompy ciepła pobierające energię z wody do swojego działania potrzebują dodatkowo studni czerpanej oraz zrzutowej. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że woda stanowi najlepsze źródło energii. Minus natomiast jest taki, że pompa wodna nie może być wykorzystana na każdej działce. Konieczny jest tu bowiem dostęp do wody.

Czym się kierować wybierając pompę ciepła?

Wybierając konkretny model pompy ciepła, przede wszystkim uwagę zwrócić należy na współczynnik COP. Określa on stosunek ilości ciepła dostarczanego do instalacji grzewczej a ilości energii elektrycznej pobieranej z instalacji elektrycznej. Innymi słowy, współczynnik COP określa efektywność pompy ciepła. Im jest on wyższy, tym lepiej. Ważne jest zatem, aby zwrócić uwagę, na ten czynnik porównując różne oferty.

Pompa ciepła Poznań – sprawdź ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj