Jak rozliczać podatek w Holandii?

0
547
Podróż busem do Holandii

Jeszcze nie tak dawno rozliczenie z holenderskim fiskusem nie było tak skomplikowane. Jednak po wprowadzeniu kilku istotnych zmian rozliczenie podatku w tym kraju stało się trudniejsze. Dlatego jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura. Pracownicy pomogą Ci skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, a następnie przejdą z Tobą przez wszystkie etapy. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów.

Czy pracując w Holandii, muszę rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym?

Tak, nawet jeśli przez cały rok pracowałeś w Holandii, nadal musisz rozliczyć się z polskim fiskusem. Jeśli masz stały adres zameldowania w Polsce lub ważne interesy życiowe (takie jak najbliższa, zobowiązania finansowe, czy nieruchomość), rozliczenie podatku w Holandii nie wystarczy. Musisz też wykazać przed skarbówką dochody otrzymywane od holenderskiego pracodawcy. Co ważne, nie są opodatkowane tak, jak dochody osiągane w Polsce. Na mocy wzajemnego porozumienia między Polską, a Holandią możesz uniknąć podwójnego opodatkowania.

Czy warto rozliczyć podatek dochodowy w Holandii?

Do rozliczenia podatku Holandia potrzebujesz zaświadczenia UE/WE. Zawiera informację o wszystkich dochodach, jakie osiągnąłeś w konkretnym roku podatkowym. Takie zaświadczenie wystawia polski fiskus, aby go dostać, musisz najpierw złożyć zeznanie podatkowe (czyli PIT36 wraz z załącznikiem ZG). Wykazane są w nim zarówno polskie, jak i zagraniczne dochody.

Holenderski urząd skarbowy zweryfikuje, czy kwalifikujesz się do rozliczenia podatku na zasadach rezydenta. Sprawdza, czy może według Ciebie zastosować takie same ulgi jak w stosunku holenderskiego rezydenta.

Na pewno warto ubiegać się o rozliczenie podatku w Holandii. Jeśli pracowałeś sezonowo, zwykle możesz liczyć na spory zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Jeżeli nie przekroczyłeś kwoty wolnej od podatku, zostanie zwrócony cały zapłacony podatek. Nawet jeśli nie otrzymasz zwrotu, pamiętaj, że rozliczenie podatku w wielu przypadkach jest obowiązkowe. W ten sposób unikniesz dużych kar finansowych.

W Holandii możesz rozliczyć się do 5 lat wstecz. To oznacza, że w 2020 roku masz prawo złożyć deklarację za 2019, 2018, 2017, 2016 i 2015 rok. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile trwa procedura zwrotu. Od kilku lat musisz dłużej czekać na ostateczną decyzją. Przede wszystkim dlatego, że holenderski urząd skarbowy dodatkowo weryfikuje dochody osiągane poza granicami kraju. Zwykle cała procedura trwa 3-6 miesięcy. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, dlatego uzbrój się w cierpliwość. W niektórych przypadkach musisz złożyć dodatkowe dokumenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj