Jesteśmy przyzwyczajeni do prania naszych rzeczy w momencie, w którym kosz na prześcieradła i nieświeże ubrania się zapełni. Pamiętajmy o tym, że często pod koniec długiego i wyczerpującego dnia wpadamy w nasze łóżko bez zastanowienia się nad tym, jak wiele zarazków czeka na nas w prześcieradle i poduszkach. Jak często powinniśmy wymieniać prześcieradło na nowe? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.
Jak często zmieniać lub prać użytkową pościel?
Według sondażu, który został przeprowadzony w 2012 roku 91% ankietowanych osób, potwierdziło, że zmienia swoją pościel co dwa tygodnie. Chociaż jest to powszechna zasada, wielu ekspertów zaleca czyszczenie lub całkowitą wymianę pościeli nawet co tydzień. Warto mieć świadomość dotyczącą tego, że na twoich prześcieradłach może gromadzić się wiele drobnoustrojów, bakterii i innych niechcianych substancji. Wyobraź sobie tysiące mikroskopijnych fragmentów złuszczonej skóry, które z czasem gromadzą się na powierzchni twojej pościeli. Dodaj do tego roztocza kurzu i zastanów się, czy na pewno warto czekać z praniem dłużej niż tydzień. Jeżeli sypiasz nago, może przydarzyć się, że twoja pościel będzie nośnikiem wymazów, a nawet niewielkich fragmentów kału, które pozostaną na pościeli, dopóki jej dokładnie nie wypierzesz.
Jakie czynniki uzasadniają konieczność częstego prania pościeli?
Zatem jak często zmieniać pościel i kiedy powinniśmy zwiększyć częstotliwość jej wymiany lub czyszczenia?
- Masz alergię lub astmę i jesteś wrażliwy na kurz
- Cierpisz na jakąś infekcję, lub uszkodzenia, które bezpośrednio stykają się z twoimi poduszkami lub prześcieradłami:
- intensywnie się pocisz,
- twoje zwierzęta domowe śpią na łóżku,
- regularnie spożywasz jedzenie w łóżku,
- idziesz spać bez wcześniejszego wzięcia prysznica, lub kąpieli,
- śpisz nago.
Najlepsze sposoby na dokładne wyczyszczenie swojej pościeli
Zaleca się pranie pościeli i innych elementów, takich jak poduszki, czy też poszewki w gorącej wodzie. Przeczytaj dokładnie instrukcje zawarte na etykietach twoich prześcieradeł, poszewek i poduszek, po czym ustał najwyższą temperaturę, w której mogą zostać wyprane i stosuj się do tego zalecenia. Pamiętaj, że im cieplejsza woda, tym więcej alergenów i bakterii usuwasz z materiału. Zalecane jest także prasowanie pościeli po wypraniu i wysuszeniu, co pozwala na dodatkowe wyeliminowanie bakterii grasujących w powietrzu. Stosując się do powyższych metod, regularnie zapewnisz sobie i swoim bliskim o wiele bardziej przystępne dla zdrowia środowisko przeznaczone do wypoczynku.