Rozliczenie pit 2022 – kto powinien rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

0
418
Rozliczenie pit 2022 - kto powinien rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Jak co roku, do początku maja 2022 większość osób będzie musiała rozliczyć się z fiskusem. Złożenie deklaracji podatkowej to obowiązek wszystkich osób, które w poprzednim roku uzyskały dochody opodatkowane — szacuje się, że ponad 80% Polaków rozliczać się będzie według formularza PIT-37.

Kiedy trzeba się rozliczyć z Urzędem Skarbowym?

Każdego roku zeznania podatkowe składają wszystkie te osoby, które w danym roku podatkowym uzyskały dochody z tytułu umowy o pracę bądź umów cywilno-prawnych. Na nieco innych zasadach rozliczają się osoby prowadzące działalności gospodarcze, czyli swoje mniejsze bądź większe firmy. Deklaracja PIT powinna również zostać złożona przez emerytów, którzy na emeryturze podejmują dodatkowe, dorywcze zatrudnienie (w innym przypadku są one zazwyczaj rozliczani przez ZUS bądź inną instytucję wypłacającą świadczenie emerytalne). Za niedopilnowanie tego obowiązku w myśl ustawy przewidziane są dotkliwe kary finansowe — warto więc rzetelnie pilnować terminu, tak aby rozliczenie pit 2022 nie było powodem do nerwów oraz niepokoju. W roku 2022 roku ostateczny termin rozliczenia pitów to 2 maja 2022, czyli parę dni później niż bywało to z reguły w latach poprzednich. Rozliczając się z US warto jest pamiętać o należnych zniżkach i odliczeniach podatkowych.

Jak najprościej rozliczyć się z fiskusem?

Od wielu lat najbardziej popularnym sposobem rozliczania się z Urzędem Skarbowym było złożeniu PITu przez dedykowaną do tego celu stronę internetową bądź program. Jest to bardzo wygodne i przede wszystkim szybkie rozwiązanie. Zaletą takiego podejścia jest również znacznie szybsze otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku u osób, którym tego rodzaju zwrot pieniędzy się należy — w niektórych przypadkach przelew z US był widoczny na koncie nawet po kilkunastu dniach roboczych.

Klasyczną formą złożenia zeznania podatkowego jest standardowa wizyta w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. W wielu urzędach pracownicy dodatkowo pomagają wypełnić formularze, co jest bardzo dużym ułatwieniem, chociażby dla osób starszych lub mało obeznanych w tematach rozliczeń podatkowych.

Złożenie PIT-u jest bardzo proste, dlatego też nie należy tego odkładać na ostatnią chwilę. Dokumenty pozwalające się rozliczyć (pochodzące od pracodawców) powinny dotrzeć do każdego pracownika do końca lutego. Z reguły ma to jednak miejsce znacznie wcześniej, wiec można śmiało się rozliczyć już w momencie otrzymania kompletu dokumentów. Warto pamiętać, że szybsze złożenie deklaracji podatkowej to znacznie szybsze wypłacenie zwrotu podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj