Jaka powinna być wizytówka

0
499
Jaka powinna być wizytówka
businessman hand showing blank white business card closeup

Wizytówka to najstarsza i najprostsza, a jednocześnie nadal jedna z najpopularniejszych form reklamy budującej wizerunek w kontaktach biznesowych z klientami. Każda firma zarówno wchodząca na rynek jak i istniejąca już i prężnie działająca posługuje się i nadal będzie posługiwać się wizytówkami firmowymi. Bilety wizytowe, bo tak były nazywane gdy po raz pierwszy pojawiły się pełniły zupełnie inne funkcje niż w czasach dzisiejszych. Wykorzystywane były wyłącznie w kontaktach towarzyskich. Współczesne znaczenie wizytówek uległo zmianom, obecnie w głównej mierze wykorzystywane są w kontaktach z klientami, podczas biznesowych spotkań, targów, konferencji.

Krótko o historii wizytówek

Zanim jednak przejdziemy do meritum, kilka ciekawych faktów na temat wizytówek. Wspominając na początku tego artykułu o wizytówce jako najstarszej formie reklamy nie zdawałem sobie sprawy z tego jak bardzo jest stara. Pierwsze bowiem ślady na temat pojawienia się wizytówek, a w zasadzie biletu wizytowego bo taką nosiły nazwę historia wskazuje na XV wiek i Chiny. To właśnie na Dalekim Wschodzie pojawiły się jako pierwsze, podobnie zresztą jak i sam papier. Do Europy dotarły później, a dokładnie za sprawą słynnego włoskiego podróżnika Marco Polo. To on przywiózł ręcznie pisane na papierze ryżowym bilety wizytowe z Dalekiego Wschodu. Forma i style ówczesnych wizytówek odbiegały jednak od tych które znamy i możemy spotkać obecnie. Początkowo w Chinach ograniczały się jedynie do samego imienia, nazwiska i zajmowanego stanowiska właściciela wizytówki. W Europie wizytówki jako pierwsze były bardzo popularne we Francji w XVIII wieku. To właśnie tam nastąpiła największa ewolucja wizytówek, od prostych na białym kartonie z własnoręcznie wypisanym imieniem i nazwiskiem oraz niewielką miniaturą autora aż po wszelkiego rodzaju ozdobienia, ornamenty, rysunki i widoki. Na pierwszą odnalezioną wydrukowaną wizytówkę wskazuje się Niemcy i koniec XVIII wieku.

Dwa rodzaje wizytówek

Wizytówki możemy podzielić wg dwóch podstawowych kryteriów : wizytówki firmowe oraz wizytówki prywatne.
Główną funkcją wizytówek firmowych jest reklama naszej firmy i budowa jej wizerunku w bezpośrednim i pierwszym kontakcie z klientem. Pierwsze wrażenie jakie możemy osiągnąć za pomocą wręczania wizytówki ma bardzo duże znacznie w kontaktach biznesowych. Często to właśnie od samej formy i wyglądu wizytówki zależy jakie wywoła ona pierwsze wrażenie, czy zawarte na niej kluczowe informacje i treść wzbudzi zainteresowanie, wywoła pozytywne emocje, zapadnie w pamięć czy równie szybko jak włożona do kieszenie lub wizytownika naszego Klienta równie szybko przepadnie w niepamięci.

Projekt wizytówki, zaufajmy profesjonalistom

Dobrze zaprojektowana wizytówka firmowa powinna być przede wszystkim prosta i czytelna. Powinna zawierać niezbędne i kluczowe informacje o naszej firmie oraz jej usługach: Logo, dane kontaktowe, adresowe, adres strony internetowej, czy krótki opis oferty. Projektując wizytówkę firmową należy pamiętać o spójności stylu i kolorystyki z całą identyfikacją wizualną firmy. Wizytówka powinna być w tej samej tonacji co logo, ulotki, plakaty, firmowa strona internetowa. Logo na wizytówce powinno być użyte zgodnie z wytycznymi proporcji i wielkości opisanymi w księdze znaku logo, jego umiejscowienie i proporcja na wizytówce powinna być także przemyślana.
Projektując wizytówkę warto pamiętać aby oddawała charakter firmy, aby kojarzyła się z jej usługami od pierwszego spojrzenia.
Warto wiedzieć też czego nie powinno umieszczać się na wizytówkach firmowych. Powinniśmy unikać umieszczania zdjęć i obrazów. Wizytówkę powinna cechować przede wszystkim prostota, czytelność, jasność przekazu, elegancja i spójność z identyfikacją wizualną firmy.
Nadruk jednostronny czy dwustronny? Zazwyczaj wizytówki firmowe są jednostronne, opcjonalnie na odwrocie możemy umieścić logo w monochromie lub informacje o kanałach social media (w zależności od profilu działalności firmy), dobrym pomysłem jest też uproszona mapka dojazdu do firmy.
Jeżeli chodzi o wizytówek prywatnych, czy jak kto woli osobistych pole manewru jest o wiele większe i nie obowiązuje nas tyle wytycznych co w przypadku wizytówek firmowych. Jedno nie ulega zmianie – czytelność, niezależnie od rodzaju wizytówki zawsze będzie wartością nadrzędną. Częstą praktyką w projektowaniu wizytówek osobistych jest samo imię, nazwisko, tytuł naukowy, pozycja lub stopień i dane kontaktowe umieszczone na białym tle (np. wizytówki prawników, pracowników naukowych), ale nie trudno też znaleźć kreacje przepełnione kolorami i różnymi efektami.
Projekt wizytówki najlepiej polecić sprawdzonej firmie, jak np. DJ STUDIO graphic design z Krosna. Firma działa na rynku od prawie 10 lat i jest znana z nieszablonowych nowoczesnych i oryginalnych projektów. Specjaliści od identyfikacji wizualnej i brandingu.

Wymiary i kształt wizytówki

Wbrew pozorom wymiary wizytówek nie wszędzie są takie same. W zależności od krajów mogą się różnić od kilku do kilkunastu cm. Powszechnie przyjęło się jednak, że współczesna wizytówka powinna być wielkości karty kredytowej i nie przekraczać 90x55mm wielkości. W ofercie drukarni można obecnie znaleźć różnego rodzaju kształty wizytówek, poziome, pionowe, zaokrąglone itp. Niezależnie od ich kształtu ważne aby pełniły swoje podstawowe funkcje i wymiary nie przekraczały standardów tak aby mieściły się w wizytowniku lub kieszeni, w przeciwnym wypadku trafią zapewne do kosza.

Materiał i wydruk wizytówki

W ofercie wielu drukarni możemy spotkać wiele opcji materiału pod wydruk. Przyjętym standardem zapewniającym najlepszą jakość są wizytówki drukowane na białym papierze kredowym o gramaturze min 300-350g. W celu uatrakcyjnienia wizytówki możemy użyć foli matowej, błyszczącej lub wyróżnić poszczególne elementy drukiem UV.

Gdzie drukować wizytówki

W dobie Internetu nie jest trudnością znalezienie drukarni gdzie w miarę szybko zrealizujemy wydruk naszych wizytówek. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą kompleksową ofertą projektu i wydruku wizytówek firmowych, która można znaleźć pod tym tym linkiem: wizytówki firmowe.
Pakiet Standard, który Państwu polecamy zawiera: oryginalny projekt graficzny wizytówki, nakład 1000 szt, nadruk dwustronny w kolorze, rozmiar 90x50mm, papier gramatura 350g, wysyłka kurierem w cenie na terenie Polski.

Podsumowując

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać o konieczności posiadania wizytówki firmowej, o tym jak ważną rolę pełni szczególnie w biznesie, gdzie niemal każde spotkanie biznesowe kończy się grzecznościową wymianą wizytówek. Samo posiadanie wizytówki to jednak nie wszystko, warto mieć na uwadze to jak powinna być zaprojektowana i co zawierać. Mam nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył i wskazał cechy dobrze zaprojektowanej i spełniającej swoje funkcje wizytówki firmowej.

Dane kontaktowe firmy:

DJ STUDIO graphic design
ul. Słoneczna 19, 38-457 Krosno
http://www.dj-studio.pl
damian@dj-studio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj