10 najciekawszych faktów o drewnianych konstrukcjach

0
220
10 najciekawszych faktów o drewnianych konstrukcjach

Prawdą jest, że drewno jest używane do budowy konstrukcji już od wielu lat. Zwolenników tego materiału budowlanego wciąż przybywa, a nurtujące pytanie brzmi: co jest takiego niesamowitego w domach drewnianych?

Drewno to niezwykły materiał

W dzisiejszych czasach, ludzie cenią sobie wygodne, spokojne życie z dala od zgiełku miasta. To marzenie mogą spełnić domy drewniane wybudowane na łonie natury. Ten niezwykły materiał, jakim jest drewno, łączy w sobie liczne korzyści, takie jak: wszechstronność, trwałość, czy wytrzymałość. Ale to tylko niektóre z nadzwyczajnych jego cech. Co jeszcze można powiedzieć o tym wybitnym surowcu? Oto 10 najciekawszych faktów o domach drewnianych:

1. Drewno to naturalny izolator

Dzięki pęcherzykom powietrza przechowywanym w strukturze drewna, ten materiał może pochwalić się wysoką izolacyjnością cieplną. Drewniane budynki posiadają najlepszą oraz naturalną termoizolację, nawet 15 razy lepszą niż budynki z cegły i betonu. W praktyce oznacza to, że domy z drewna są skutecznie chronione przed surowymi warunkami pogodowymi.

2. Drewno jest energooszczędne

Z racji tego, że drewno jest jedynym materiałem cechującym się niesamowitymi właściwościami izolacyjnymi, to jest również energooszczędne. Budowa drewna sprawia, że zimą wewnątrz budynku utrzymane jest ciepło. To natomiast, skutkuje obniżeniem rachunków za prąd nawet o 60%.

3. Drewno daje korzyści termiczne

Naturalny porowaty kształt i skład włókien sprawia, że drewno jest szczególnie skutecznym izolatorem, co daje korzyści termiczne. Dzięki włóknom drzewa nawet w najmroźniejsze dni utrzymana jest przyjemna ciepła temperatura, natomiast w upalne dni w pomieszczeniach panuje łagodny klimat.

4. Drewno jest przyjazne dla środowiska

Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym, drewno pomaga zaoszczędzić energię elektryczną, zmniejszając szkodliwy wpływ paliw kopalnych powstały podczas jej produkcji. Ponadto, drewno jest surowcem odnawialnym co oznacza, że może być ponownie wykorzystane bez zaśmiecania środowiska.

5. Drewno redukuje ślad węglowy

Drewno jako surowiec naturalny przyczynia się do redukcji CO2 odpowiedzialnego za efekt cieplarniany. Podczas wzrostu drzewa wychwytują dwutlenek węgla z atmosfery. W ten sposób w 1 m³ drewna można uwięzić tonę CO2, który następnie jest przechowywany przez cały czas w drewnianych ścianach domu.

6. Drewno to materiał odporny na prąd

Drewno nie przewodzi prądu, ponieważ nie posiada w swojej strukturze wolnych elektronów. Ta niesamowita cecha sprawia, że budynki drewniane są bardzo bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że drewno izoluje prąd tylko, gdy jest dobrze wysuszone.

7. Drewno jest lekkie

Mimo, że drewno jest materiałem niezwykle trwałym i wytrzymałym to cechuje się również dużą lekkością. To sprawia, że budowa drewnianych konstrukcji nie jest czasochłonna, pracochłonna czy kosztowna.

8. Drewno jest korzystne akustycznie

Dzięki dużej masie i porowatej strukturze, drewno doskonale sprawdza się jako materiał dźwiękochłonny. Wyjątkowa struktura tłumi hałas oraz zmniejsza echo. Natomiast, im większa jest masa tym większa jest izolacyjność akustyczna budynku.

9. Drewno jest odporne na utlenianie

Wiadomym jest, że rdza to odwieczny wróg metalu, który niszczy strukturę budynku. Jednak drewno jest odporne na utlenianie, dlatego domy drewniane są niezwykle wytrzymałe i mogą przetrwać wiele lat.

10. Drewno jest estetyczne

Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego tak przepięknie się prezentuje. Rozmaita i unikalna barwa oraz faktura drewna sprawia, że w domach drewnianych jest coś wyjątkowego. Jego walory estetyczne potrafią wprowadzić w rustykalny nastrój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj