Znaczenie i magazynowanie wody pitnej

0
207
Znaczenie i magazynowanie wody pitnej

Na ziemi nie mogłoby istnieć żadne życie, gdyby nie było na niej wody. To woda sprawia, że nasza planeta żyje i jest zamieszkiwana przez ludzi i zwierzęta oraz rośliny. Na ziemi jest wiele wody zgromadzonej w ogromnych zbiornikach wodnych zwanych oceanami, jak i w morzach, jeziorach, rzekach, lecz wody nadającej się do picia nie ma wcale dużo. Woda pitna musi być czysta. Nie może zawierać organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń. Wody zanieczyszczone materią organiczną, a nie działalnością człowieka nazywane są zanieczyszczeniami organicznymi. I są to produkty biochemiczne, jak te pochodzące z rozkładu organizmów wodnych zwierzęcych i roślinnych, a także aminokwasów, chlorofilu i wielu innych. Natomiast zanieczyszczenie nieorganiczne wody spowodowane są działalnością człowieka.

Zbiornik wody pitnej

Na ziemi istnieje ciągły deficyt wody pitnej i dlatego warto swoje gospodarstwo domowe mieć wyposażone w zbiorniki do magazynowania wody pitnej. Produkowane zbiorniki posiadają zezwolenie na kontakt z wodą pitną. Każdy kupujący może wybrać rodzaj uszczelniacza, jaki będzie posiadał zbiornik do wody pitnej. I w zależności od wybranego uszczelniacza wykonywana jest izolacja wewnętrzna paneli na całej powierzchni ścian zbiornika, jak i warstwa zewnętrzna z wełny mineralnej. I na dodatek jest zabezpieczona elewacją z blachy trapezowej. Takie zbiorniki wody pitnej mogą posiadać też dowolny kolor.

Natomiast zbiorniki na wodę opadową posiadają zainstalowany filtr, który zbiera zanieczyszczenia, gromadzi je i potem usuwa. I w ten sposób niesione przez wodę wszelkie zanieczyszczenia pozostają w filtrze. Usunąć je co jakiś czas musi człowiek. Należy, aby użytkownik odkrył pokrywę, wyjął kosz i usunął z niego wszystkie zanieczyszczenia oraz przepłukał zbiornik czystą wodą, w celu usunięcia nawet najmniejszych zanieczyszczeń, które mogły pozostać w oczkach filtra.

Zbiorniki do wody pitnej posiadają wiele zalet, jak ta, że dzięki koszowi zbierającemu zanieczyszczenia zapobiegają zamuleniu systemu. Inną zaletą jest prosta konstrukcja zbiorników na wodę opadową oraz efektywne filtrowanie. W przypadku zbiorników na deszczówkę pojemniki wykonane są z tworzywa i posiadają pokrywę żeliwną ze stelażem, lecz może to być również pokrywa z tworzywa PE.

Uzdatnianie wody

Wracając jednak do samej wody, to warto wiedzieć, że woda jest jedną z najpospolitszych substancji w całym wszechświecie. Woda naturalna w wielu przypadkach przed użyciem jest uzdatniana i dotyczy to zarówno wody pitnej, jak i wody przemysłowej. Woda gromadzi się na ziemi w różnych miejscach, lecz jest także obecna w atmosferze i tworzy parę wodną i chmury. Woda występująca w przyrodzie jest roztworem gazów i soli, gdzie najwięcej jej posiada woda morska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj