Czy jedynie właściciele samochodów osobowych i ciężarowych muszą pamiętać, aby regularnie wymieniać filtry? Oczywiście, że nie! Podobna sytuacja odnosi się do użytkowników maszyn rolniczych, którzy chcąc, aby poszczególne układy ich maszyn pracowały bezawaryjnie, muszą systematycznie kontrolować ich zużycie. Filtry do maszyn rolniczych pełnią bowiem ważną rolę. Oczyszczają układy hydrauliczne lub napędowe i jednocześnie zabezpieczają przed przenikaniem zanieczyszczeń. Ich wymiana nie jest dużym kosztem. W przeciwieństwie do naprawy maszyny, o czym należy pamiętać…
Jakie filtry do maszyn rolniczych trzeba posiadać?
Po pierwsze, filtry paliwa i oleju. To bowiem jedne z najważniejszych elementów wymiennych, które zagwarantują bezawaryjną pracę silnika – serca każdej maszyny rolniczej. Żaden sprzęt nie będzie bowiem należycie funkcjonał, jeśli nie otrzyma czystego oleju i paliwa. Wszelkie zanieczyszczenia w tym temacie skończą się poważnie, albowiem uszkodzeniem układu paliwowego. Warto zatem o tym pamiętać i regularnie je wymieniać. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku powietrza. Do prawidłowej pracy silnik potrzebuje również czystego powietrza. A zatem, drugim nieodzownym filtrem w maszynach rolniczych, o którego wymianie trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Zabrudzony nie tylko powoduje zwiększone zużycie paliwa, ale również spadek mocy silnika, a w konsekwencji awarię. Oprócz tego, że zaleca się jego regularną wymianę. Warto również raz na jakiś czas przedmuchać go sprężonym powietrzem (w przypadku suchych filtrów) lub oczyścić benzyną (w przypadku mokrych).
Wymieniając filtry w maszynach rolniczych, należy pamiętać również o filtrze wody. On również w dużej mierze wydłuża żywotność maszyny, albowiem zapewnia odpowiednią filtrację chłodziwa. Nie można bowiem zapominać, że układ chłodzenia również narażony jest na przedostawanie się różnych zanieczyszczeń.
Na koniec – filtr kabinowy. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które najpierw pobierane jest do układu klimatyzacji, a potem przekazywane do kabiny, w której znajduje się osoba kierująca maszyną. Filtr chroni przed przedostawaniem się pyłków kurzu, zbóż czy zarodników grzybów, eliminując tym samym dyskomfort i prawdopodobieństwo występowania chorób ze strony układu oddechowego.
Jak często wymieniać?
Wiele osób nurtuje pytanie, jak często filtry do ciągników i maszyn rolniczych powinny być wymieniane? Wszelkie informacje na ten temat zawarte są w instrukcji dostarczonej przez producenta. Alternatywnym rozwiązaniem jest konsultacja u mechanika, który na podstawie przedstawionego filtra oceni poziom jego zużycia.